Kiedy kochasz podwójnie

Kiedy kochasz podwójnie

Kiedy kochasz podwójnie
April 19, 2023

Dobrze znasz historię dwóch połówek, które wzajemnie się dopasowują, żeby razem tworzyć spójną całość? Od dziecka powtarzali ci, że kobieta i mężczyzna to jedyny „normalny” i akceptowalny związek dwojga ludzi, a dwójka to święta liczba. No tak, wszystko się zgadza, ale co, jeśli to Ciebie nie dotyczy? Co, jeśli czujesz, że Tobie przeznaczone jest więcej połówek? I chociaż mówi się, że jeśli kogoś naprawdę mocno kochasz, nie interesują cię inni. Jednak z rzeczywistością ma to niewiele wspólnego… I nie ważne, jak bardzo wydaje się to irracjonalne, jest mnóstwo osób, którym poliamoria jest bardzo dobrze znana.

Miłość może mieć różne oblicza.

Inaczej kocha się rodziców, dziecko, bohaterów, przyjaciół, a inaczej partnera czy pranerkę. Przykładowo dr John Lee (kanadyjski psycholog) wyróżnia sześć typów miłości: Eros, Ludus, Storge, Pragma, Mania, Agape.

Miłość typu Eros – określenie pochodzi z greckiego oznacza pasję, erotyzm. Jest to miłość emocjonalna, oparta na stereotypach romantycznej miłości.

Miłość typu Ludus – określenie pochodzące z Łaciny, „ludu” oznacza „sport, zabawę”. Miłość tego typu przypomina zabawę, ciągłą rywalizację, wyzwaniem.

Miłość typu Storge – słowo pochodzi z greki i oznacza „przyjaźń”. Miłość tego typu opiera się na przyjaźni, która powoli zmienia się w głębsze uczucie, partnerzy dobierają się na zasadzie podobieństwa.

Miłość typu Praga – słowo pochodzi z greki i oznacza „coś praktycznego”. Miłość pragmatyczna opiera się na korzyściach, kierujemy się głową, a nie sercem. Uczucie praktyczne, a nie emocjonalne.

Miłość typu Mania – słowo pochodzi z greki i oznacza „szał”. Tego typu miłość jest bardzo obsesyjna, nieopanowana, kochający kieruje się irracjonalnym poczuciem przywiązania do drugiej osoby.

Miłość typu Agape – słowo z greckiego oznacza „boskie, duchowe”. Jest miłość czysta, altruistyczna, duchowa, prawdziwa.

Okazuje się, że ludzie, którzy kochają w stylu Ludu często mogą mieć więcej niż jednego partnera. Ma to związek z charakterem takiej miłości, która opiera się na wyzwaniach, nowych celach, którymi często stają się kolejni kochankowie czy kochanki. Zdobycie kolejnego partnera/partnerki staje się celem, który sprawia, że ludzie kochający w stylu Ludus zaspokoją swoje potrzeby.

Oczywiście styl miłości w danym związku tworzy się od początku znajomości. Partnerzy poznają się i tym samym kształtują swoja relację na podstawie określonych reguł. Zazwyczaj jest to ten sam typ, wówczas partnerzy dochodzą do porozumienia i czują się spełnieni. Problem zaczyna się wtedy, kiedy typ miłości ukształtowany od początku zaczyna ewaluować w inny, ale tylko po jednej stronie. Wówczas nieuniknione są sprzeczki czy wręcz rozstanie.

Z kolei psycholog Robert Sternberg zauważa, że miłość składa się z trzech podstawowych elementów. Po pierwsze pasja, która obejmuje zauroczenie, seksualność i euforię, po drugie intymność, czyli wspólne życie, dzielenie trosk, wsparcie i wzajemna empatia, i po trzecie zobowiązanie, lojalność wobec drugiej połówki.

To powinno też Cię zainteresować: Pocałunek – sposób na udany dzień

Okazuje się, że ten trzeci filar miłości dla wielu jest najtrudniejszy do zbudowania. Sternberg postrzega trzeci etap jako największe wyzwanie. Według psychologa istnieją dwie podstawowe zasady spełnionej miłości, miłości do jednej osoby. Są to przekonanie, że jest się tym/tą jedyną oraz zaufanie, które jest stanem permanentnym. Miłość do kilku osób jednocześnie jest możliwa, ale okupiona cierpieniem i utratą zaufania stałego partnera czy partnerki.

Według Sternberga złamanie jednej z dwóch wymienionych zasad wyklucza istnienie miłości pomiędzy partnerami. Oczywiście Sternberg dopuszcza możliwość kochania innej osoby w takim samy stylu, jak kochało się wcześniejszego partnera. Jeśli coś idzie nie tak i pojawia się trzecia osoba, według psychologa, na początku relacji doszło do kłamstwa zobowiązań. Jedna ze stron nie do końca była szczera w swoich zobowiązaniach i decyzjach.

Owszem, można kochać więcej niż jedną osobę, ale naturą miłości jest zaangażowanie i lojalność wobec obu stron. Czy zatem jeśli kochasz dwie osoby na raz jesteś lojalny/a wobec obu? Czy ktoś w tym magicznym trójkącie jest oszukiwany? Jeśli tak jest, ciężko jest mówić o miłości. Miłość to zaufanie i szczerość.

Napisz odpowiedź