Fetysz – urozmaicenie czy zboczenie?

Fetysz – urozmaicenie czy zboczenie?

Fetysz – urozmaicenie czy zboczenie?
March 29, 2023

Fetysz to bardzo silne oddanie się czemuś, przywiązanie do czegoś. Wyróżniamy fetysze seksualne i nie seksualne – oba mają znamiona obsesji.

Najbardziej popularnym skojarzeniem ze słowem fetysz jest prawdopodobnie skojarzenie z seksem. I nic dziwnego. Większość fetyszy ma charakter erotyczny, aczkolwiek fetyszem dla kogoś może być np. piłka nożna. Niemniej większość z nas słysząc słowo fetysz automatycznie kojarzy je z seksem. I nic w tym dziwnego, bo lista seksualnych fetyszy jest długa, a niektóre są tak zaskakujące, że ciężko je sobie wyobrazić, a w wielu przypadkach zrozumieć.

Czy fetyszyzm może być groźny?

Zadbane dłonie, stopy czy seksowne koronki, wysokie obcasy dla niektórych wystarczą, żeby osiągnąć podniecenie. Obsesja na jakimś punkcie może byś tak silna, że wystarczy samo myślenie o czymś, żeby wprawić się w dobry nastrój. Niektórzy fetyszyści nie są w stanie osiągnąć podniecenia seksualnego bez swoich ulubionych przedmiotów. W takich przypadkach fetysz jest jedyną pobudką skłaniającą do seksu, co dla wielu fetyszystów może być uciążliwe.

Niewątpliwe fetyszyzm jest pewnego rodzaju parafilią seksualną, przez APA (American Psychiatric Association – międzynarodowe stowarzyszenie psychiatrów) sklasyfikowaną jako zaburzenie preferencji seksualnych. Oczywiście lekarze wyróżniają różne stopnie zaawansowania tego zaburzenia. Szczególnym przypadkiem fetyszyzmu jest transwestytyzm fetyszystyczny, czyli przebieranie się za osobę płci przeciwnej w celu osiągnięcia satysfakcji seksualnej. Niektórzy psychoterapeuci w fetyszyzmie widzą podłoże wielu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Co więcej porównują fetyszyzm ze swego rodzaju uzależnieniem, które łatwo można wprowadzić do sypialni, ale ciężko się go pozbyć. Osoby, u których fetyszyzm staje się problematyczny, przyznają się do poczucia wstydu, co ciekawe nie z powodu dziwnego fetyszu, ale z powodu samego faktu posiadania obsesji na jakimś punkcie.

Fetysz może urozmaicić życie erotyczne, ale nie zapominajmy też, że zbyt intensywne przywiązanie do jakiegoś szczegółu może stać się problemem, który może skończyć się potrzebą terapii.

To powinno też Cię zainteresować: Sado w fantazji czy na żywo?

Co znaczy „fetysz”?

Samo słowo pochodzi od portugalskiego słowa feitico, które oznacza urok, powab. Jego znaczenie na przestrzeni wieków trochę się zmieniło. Dawniej, w religiach pierwotnych, fetyszem określano przedmioty, którym przypisywano magiczną moc. Były to różnego rodzaju talizmany, które według ówczesnych wierzeń przynosiły szczęście. Dziś fetysz to przede wszystkim silne przywiązanie do przedmiotu, zachowania czy osoby, które pomaga osiągnąć podniecenie seksualne lub stanowi jedyny sposób do osiągnięci podniecenia. Fetyszysta zaś, to osoba, która w sposób obsesyjny traktuje jakiś przedmiot i w nim upatruje bodziec do podniecania.

Jakie mogą być fetysze?

Istnieje wiele typów fetyszy, które możemy podzielić na trzy główne kategorie: materiał, forma i tak zwane fetysze „ludzkie”. Pierwsza grupa to upodobanie do różnego rodzaju materiałów takich jak skóra, lateks czy jedwab. Druga to upodobanie do konkretnych kształtów, np. wysokie obcasy. Zaś trzecia grupa to upodobanie do wszystkiego, co wiąże się człowiekiem, czyli podniecenie spowodowane dużym bądź małym biustem, stopami, dłońmi czy pępkiem.

Oczywiście to bardzo ogólne kategorie, bo tak naprawdę fetyszem dla danej osoby może być wszystko, przedmiot, zachowanie, a nawet miejsce publiczne (wówczas mówimy o agorafilii). O ile większość z nas jest w stanie zrozumieć upodobanie do stóp, piersi czy koronek, to już okaleczanie partnera w celu osiągnięcia podniecenia może niektórym wydać się dewiacją, a nie ciekawym urozmaiceniem życia erotycznego. Co jeszcze może być fetyszem? Seks z nieboszczykiem, brzuch ciężarnej kobiety, kał, ubrany partner, rzeźby, fotografie. Lista jest naprawdę długa. Poniżej kilka przykładów mniej lub bardziej dziwnych fetyszy.

Autonepiofilia, czyli podniecenie jest osiągane podczas odgrywania ról z okresu niemowlęcego.

Endytofilia, czyli osiąganie satysfakcji seksualnej wyłącznie z ubranymi partnerami.

Koprofilia, czyli podniecenie spowodowane kałem i różnymi czynnościami z nim związanymi.

Aptemnofilia, czyli podniecenie osiągane widokiem okaleczonego własnego ciała.

Grwaditofilia, czyli podniecenie na widok ciężarnej kobiety.

Klizmafilia, czyli podniecenie, które osiągane jest przez wlew doodbytniczy.

Podofilia, czyli fetysz stóp.

Urofilia, czyli fetysz na punkcie moczu.

Heterochromofilia, czyli podniecenie kolorem skóry partnera/partnerki.

Ozolagnia, czyli fetysz związany z zapachem partnera/partnerki.

Fetyszem może być każdy przedmiot czy konkretne zachowanie. Tak jak jest wiele rodzajów fetyszy, tak też są róże ich „odcienie”. Od tych delikatnych, które jesteśmy w stanie zaakceptować, a nawet polubić, po te dziwne, które budzą sprzeciw czy wstręt. Nie jest trudno zauważyć, kiedy fetysz staje się obsesją i wymaga leczenia. Jeśli fetysz pochłania zbyt wiele czasu, myśli i fantazji, a życie seksualne toczy się wyłącznie wokół niego to pierwszy sygnał do niepokoju. Fetysz, który ma zbyt duży wpływ na związek czy nasze życie to już zaburzenie, które wymaga pomocy specjalisty.

Napisz odpowiedź