Spis treści
Myślenie, że faceci mają zawsze ochotę na seks, jest bardzo popularne – szczególnie wśród kobiet. Stereotyp, że mężczyźnie potrzeba jedynie obecności kobiety, by był „w gotowości”, jest niestety krzywdzący – dla obydwu stron. Jednak męskie tłumaczenia niekiedy stają się kompletnie absurdalne. Pewne jest, że im szybciej zrozumiemy, że spadek zainteresowania seksem u jednego z partnerów jest problemem obojga, tym szybciej uda się podobnym problemom zaradzić.
Mężczyźni różnie tłumaczą brak chęci na seks. Z badań wynika, że około 60 proc. mężczyzn tłumaczy się zmęczeniem, a blisko połowa brakiem odpowiedniego nastroju. O ile nie zdarza się to zbyt często, nie ma powodu do zmartwień. Mężczyzna też po prostu może nie mieć ochoty. Jednak gdy sytuacja zaczyna się powtarzać, kobieta zaczyna zastanawiać się o co chodzi. Ok., jednak o ile większość z nas wie, że nie należy od razu wpadać w panikę, o tyle wielokrotnie powtarzający się problem zaczyna rodzić frustrację. W takiej sytuacji kobiety najczęściej obwiniają siebie. Wydaje im się, że coś z nimi nie tak. Szukają u siebie wad – i prawie zawsze jakieś znajdują: albo przytyły, albo nie są dla partnera atrakcyjne, coś jest na pewno z nimi nie tak.
Męskie wymówki mogą być bardzo różne. Panowie bywają w danej chwili np. zbyt zajęci swoim hobby, akurat grają i im dobrze idzie albo zauważają, że pies koniecznie chce wyjść na spacer. Gołym okiem wygląda to na wymigiwanie się. Jak wynika z badań, przeprowadzonych w ubiegłym roku przez Lloyds Pharmacy Online Doctor, skłonność mężczyzn do unikania seksu jest taka sama, jak u kobiet. Czas zatem odrzucić podejście, że „kobiety częściej boli głowa”.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co jest przyczyną męskiego spadku zainteresowania seksem. Podłożem problemu może być łóżkowa monotonia, spadek atrakcyjności partnera, obniżenie jakości seksu, stres lub obniżenie libido. Specjaliści wskazują jednak, że pod różnymi wymówkami bardzo często kryje się prawdziwy powód – zaburzenia erekcji. Paradoksalnie, problem ten nie dotyczy wcale wyłącznie starszych mężczyzn. Współczesny tryb życia, stresująca praca oraz dziesiątki różnych czynników powodują, że kłopoty mają coraz młodsi mężczyźni. Odmowa seksu jest po prostu próbą ukrycia, że coś jest nie tak. W każdym wypadku nie powinno się tematu spychać na bok, a mężczyzna sam powinien zdawać sobie sprawę, że spadek libido oraz idące za nim kłopoty z potencją, mogą mieć – i często mają – podłoże psychiczne lub somatyczne.
Unikanie seksu jest wspólnym problemem partnerów. Podstawą jest w takiej sytuacji szczera rozmowa oraz podjęcie działań, np. wizyta u specjalisty. Nierozwiązane problemy z erekcją, z czasem przybierają na sile i mogą prowadzić do pojawienia się prawdziwego błędnego koła. Często sytuacja kończy się rozstaniem. Niestety w większości związków, problem zostaje w zasadzie przemilczany. Mężczyzna ma mniejszą ochotę na seks, a jak do niego dochodzi, to jest bardziej zestresowany, pamiętając o swoich problemach. Kobieta również się stresuje, że znowu coś nie wyjdzie, że nie działa już tak samo na partnera. Stres i nerwy w takiej sytuacji sprawiają, że spontaniczne reakcje oraz ekscytację zastępuje lęk, obawa. Koncentrowanie się na tym, że seks nie wypali, jest silniejsze niż przyjemność, która wynika z bycia z partnerem czy partnerką. W ten sposób seks zaczyna się kojarzyć z czymś, co nie wiąże się z bliskością, zabawą, frajdą, tylko frustracją i niezadowoleniem obojga partnerów. Dla mężczyzny, to, że „nie stanął na wysokości zadania” jest krępujące i wstydliwe. Stąd właśnie unikanie seksu, czyli sytuacji, w których problem staje się widoczny. To z kolei rodzi niezadowolenie partnerki. Szanse na udany seks maleją szczególnie wtedy, gdy partnerka nie do końca zdaje sobie sprawę z problemu, z którym boryka się jej partner. To właśnie niewiedza i nieświadomość faktycznego problemu, popycha ją do myśli, że nie jest już dla partnera atrakcyjna. W ten sposób i ona zaczyna unikać seksu, czuć się źle w swoim ciele, myśląc, że przestała być atrakcyjna dla swojego mężczyzny. Stąd krok do rozstania.
Problem z potencją u mężczyzny często wiąże się z zaniżeniem samooceny jako partnera seksualnego. Jest to dysfunkcja, z którą można sobie poradzić. Z pewnością bardzo ważna jest tu świadomość partnerki – wyrozumiałość, wsparcie, cierpliwość. Każdy mężczyzna także musi wiedzieć, że sytuacja sama nie minie a zwlekanie kilka lat, bo tak bywa w większości sytuacji, niczego nie poprawi – wręcz może doprowadzić do zakończenia związku. Kiedy między partnerami rodzi się coraz więcej niedomówień i frustracji jest coraz mniej chęci na to, by próbować jeszcze wspólnie pracować nad relacją. Przy wzajemnym wsparciu, szczerości oraz pomocy lekarza, seks może znowu stać się fascynującym doznaniem.
Co zachęca kobiety do seksu? Romantyczna muzyka, świece, zapach kadzidła to najpopularniejsze me ...
Prawdziwa kobieta musi być zadbana, zabawna, inteligentna i kreatywna… w łóżku. JeÅ ...
Czy można kochać i pożądać tak samo mocno? Okazuje się, że niestety jest to niemożliwe. Roma ...
Orgazm, czyli szczyt seksualnej przyjemności. Mieszanka przyjemnych odczuć, koktajl hormonó ...